ماساژ درمانی چیست؟
فواید ماساژ و ماساژ درمانی چیست؟

فواید ماساژ و ماساژ درمانی چیست؟ قطعا این سوال را خیلی از خود پرسیده اید. در یکی دیگر از مطالب آموزشی مجله پزشکی گلستان قصد داریم تا درباره تاثیر ماساژ درمانی با شما صحبت کنیم. در ادامه نیز به بررسی مشخصات چند مدل از انواع ماساژورها در بازار برای خرید بهترین ماساژور خواهیم پرداخت. اما ماساژ یکی از بهترین روش ها برای رفع خستگی و سلامت بدن در کنار ورزش به شمار میرود. وقتی پس از یک روز کاری پر مشغله به خانه باز میگردید و روی صندلی یا مبل مینشینید، ماساژ میتواند خستگی عضلات برجای مانده از کار روز را به فراموشی بسپارد. بهترین راه حل برای کاهش درد و درمان عضلات مختلف، ماساژ درمانی یا ماساژ تراپی بهترین انتخاب به حساب می آید. جدا از رفع خستگی و دریافت انرژی مثبت پس از یک ماساژ خوب، استرس و اضطراب کمتری به سراغ افراد خواهد آمد یا حتی به طور کلی از بین میروند. مطالعه این مطلب از مجله فروشگاه کالای پزشکی گلستان، شما را با فواید ماساژ بدن آشنا خواهد کرد.

لیستی از فواید ماساژ بدن

فواید و تاثیر ماساژ درمانی بدن

کاهش استرس و آرام شدن اعصاب

ماساژ بدن باعث میشود تا ضربان قلب کمتر شده و همینطور سیستم عصبی مرکزی به حالت طبیعی رسیده و آرام شود. همین امر سبب میشود تا استرس، کاهش و کنترل شود. دلیل خوشحالی هر شخصی ترشح هورمون سروتونین است. با ماساژ دادن بدن، این هورمون ترشح شده که موجب تندرستی و حال خوب ما خواهد شد. وجود چنین هورمونی، سبب ایجاد گوارش خوب، خواب راحت و … دیگر مواردی که برای یک زندگی سالم نیاز است، خواهد شد.

گرفتگی عضلات بدن

ورزشکاران از جمله افرادی هستند که گرفتگی عضلات به سراغ آنها می آید. اما نادرست قرار گرفتن پشت سیستم های خانگی، حالت ناصحیح خوابیدن، انجام کارهای سنگین و از این قبیل موارد هم باعث ایجاد گرفتگی عضلات خواهد شد. برای این موارد میتوان از محصولات ارتوپدی یا از آمپول های شل کننده نیز برای کاهش درد استفاده کرد، اما فواید ماساژ بدن را هیچ وقت فراموش نکنید که به چه میزان در تسریع خوب شدن شما به صورت طبیعی تاثیر مستقیم خواهد داشت. برای این امر ما ماساژ سوئدی را پیشنهاد میکنیم. در یک مقاله مجزا درباره انواع روش ماساژ نیز صحبت خواهیم کرد.

تاثیر ماساژ درمانی برای دیسک کمر

اگر دچار دیسک کمر شده اید، قبل از انجام ماساژ درمانی از یک متخصص نیز مشورت بگیرید. برای این مورد نیز اغلب متخصصین ماساژ بافت عمیق را پیشنهاد میدهند که بیشترین تاثیر را خواهد داشت. اگر بخواهیم بدانیم ماساژ درمانی بافت عمیق چیست؟ در این نوع از ماساژ، عمیق ترین لایه های ماهیچه ها، تحت فشار ضربات و حرکات قرار میگیرند. این روش برای آرتروز، کشیدگی ماهیچه در قسمت های مختلف بدن، درد سیاتیک و همچنین دردهای تاشی از آسیب های ورزشی کاربردی هستند. حتما قبل از انجام ماساژ درمانی برای رفع درد دیسک کمر، به پزشک ارتوپد مراجعه بفرمایید.

فواید ماساژ برای هضم بهتر غذا چیست؟

انجام ماساژ درمانی، روده را تحریک میکند و حرکت آن نیز بهبود میابد. به همین جهت آنزیم ها بهتر ترشح شده و سموم از بدن خارج خواهند شد. اگر دچار نفخ شده اید هم میتوانید از ماساژ شکم برای رفع آن بهره مند شوید. این تکنیک به خارج شدن گاز از دستگاه گوارش و تقویت عضلات زیرین شکم کمک خواهد کرد.

تاثیر ماساژ برای رفع سردرد

اگر سردردهای شدیدی دارید، ماساژ سر و گردن میتواند گزینه مناسبی برای رهایی از این درد غیر قابل تحمل باشد. قطعا در طی روز استرس و اضطراب های گوناگونی به سراغ افراد می آید که در همین راستا ماهیچه های سر و گردن منقبض خواهند شد که نتیجه آن سردرد شدید میشود. ماساژ سر و گردن به آزاد شدن این ماهیچه ها کمک کرده و با جریان خون بهتر، سردرد را کاهش خواهد داد. این نوع ماساژ برای افرادی که سردردهای میگرنی دارند نیز پیشنهاد میشود.

فواید ماساژ بدن برای تجربه خواب بهتر

اگر سیستم خواب شما دچار اختلال شود، خلق و خو، سبک زندگی و رفتار شما نیز تغییر میکند. سیستم ایمنی بدن ضعیف شده، اضافه وزن و بیماری های قلبی نیز به سراغ افراد خواهد آمد. برای آنکه یک خواب خوب شبانه داشته باشید، به هورمون های دوپامین و سروتونین نیاز دارید. این هورمون ها چرخه خواب و بیداری بدن را در اختیار دارند. تاثیر ماساژ درمانی این است که سطح آنها را بیشتر میکند و همین امر باعث خواهد شد تا خواب جذابتری را تجربه کنید. ماساژ درمانی در کنار این دو هورمون، هورمون اندروفین نیز ایجاد میکند که برای کاهش درد و کنترل استرس به آن نیاز داریم.

تاثیر ماساژ درمانی در جوانسازی پوست چیست؟

ماساژ صورت سبب شده تا تنش ماهیچه ها از بین رفته و عضلات صورت آرام شوند. همینطور ماساژ درمانی برای صورت، بهبود گردش خون، تخلیه سموم از غدد لمفاوی و بیشتر شدن کلاژن ها را به همراه خواهد داشت. روشهای بسیاری برای ماساژ دادن صورت وجود دارد که پیشنهاد میکنیم به مقالات دیگر مجله پزشکی گلستان رجوع بفرمایید.

سخن پایانی

در این مطلب به صورت مختصر به مهمترین موارد تاثیر گذار ماساژ درمانی اشاره کردیم. اگر نکات بیشتری درباره فواید ماساژ بدن را میشناسید که در این مقاله عنوان نشده است، در بخش کامنت ها با ما و دیگر دوستان عزیز به اشتراک بگذارید.